Son Haberler
Anasayfa / Makaleler / Çocuğuma Neden Test Yapmalıyım ?

Çocuğuma Neden Test Yapmalıyım ?

Ebeveynler çocuklarının üstün potansiyelli olup olmadıklarına dair ne zaman, nerede ve neden test yaptırmaları gerektiğini çoğu zaman kafa karıştırıcı buluyorlar

Üstün potansiyelli uzmanlar, test puanlarının üstün yetenekli öğrencilerin belirlenmesinde tek kaynak olmamasını kabul etmekle birlikte, öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarını netleştirmek için testler ve değerlendirmeler hâlâ bazı ilçelerde, okullarda ve üstün potansiyel programlarında yürütülüyor veya bir öğrenme tutarsızlığından şüpheleniliyor.

Üstün potansiyel programlarına katılmaya hak kazanan öğrencileri belirlemek için, bu programlara sahip devlet okulları, genellikle konuya özel, standartlaşmış başarı (PARCC, NWEA MAP, SAT, MAT, ITBS, SRA gibi) veya grup yeteneği (CoGAT) testlerini kullanmaktadır. Okullar, okul takviminin bir parçası olarak testleri uygularlar ve belirli üstün potansiyel programlarına hak kazanmak için test puanı ölçütleri oluştururlar.

Bir okulda üstün potansiyel programı yoksa veya çocuğunuza test yapmamayı seçmişse, çocuğunuza bağımsız olarak test yaptırmanız gerekip gerekmediğini merak edebilirsiniz. Test yaptırmadan önce, okul veya bölge ile yeniden gruplandırma, konu tabanlı ivme veya sınıf temelli hızlanma gibi diğer seçenekleri keşfedebilirsiniz.

ÇOCUĞUMA NEDEN TEST YAPMALIYIM ? 

•  Çocuğumun üstün potansiyelli olduğunu düşündüren göstergeler – örneğin akademik performans, sosyal-duygusal özellikler veya belirli davranışlar – var mı?

•  Çocuğum şimdiki öğrenme ortamında başarısız veya mutsuz mu?

•   Çocuğum, kabul için test sonuçlarını gerektiren üstün potansiyelli ve yetenekli zenginleştirme programına, kampa, çevrimiçi kursa veya bağımsız üstün potansiyellilere yönelik bir okula başvuruyor mu?

•   Çocuğum üstün potansiyel davranışı sergiliyor mu? Ancak diğer faktörlerin (mesela bir öğrenme güçlüğü, DEHB veya kaygı gibi) araya girebileceğine dair şüphe duyduğum için anlaşılmıyor mu?

Eğer yukarıdaki soruların herhangi birine verdiğiniz cevap “evet” ise, çocuğunuza bağımsız bir şekilde test yaptırmak isteyebilirsiniz

ÇOCUĞUMA HANGİ TESTLERİ  YAPMALIYIM ? 

  • Çocuğunuza test yaptırmanızın hedeflerini ve sonuçların nasıl kullanılacağını düşünün. Test sonuçları bir başvuru veya kabul sürecinin bir parçasıysa, hangi derlemeye ihtiyaç duyduklarını ve / veya kabul ettiklerini görmek için önce kuruluş ile birlikte kontrol edin. Çocuğunuzun ilgilendiği bir yetenek testinin veya alt testinin, çocuğunuzun ilgilendiği üstün potansiyel ve yetenek programı ile karşılaşması önemlidir.
  • Çoğu zaman, temel bilgi oluşturmak için bir zeka testi yeterli olacaktır. Düşük gelirli veya kültürel ve dil temelli farklı geçmişlerden gelen öğrencilere, kültürel farklılıkların üstesinden gelmek ve eşit ve adil bir değerlendirme sağlamak için, Naglieri Sözel Olmayan Yetenek Testi veya Sözel Olmayan Zeka Testi gibi genel olarak sözel olmayan testler uygulanabilir.
  • Bir eğitim veya klinik psikolog ile danışmanlık, en uygun testi belirlemenize yardımcı olur ve çocuğunuz için daha kapsamlı bir değerlendirme paketi gerekip gerekmediğine yardımcı olur.

ÇOCUĞUMA NE ZAMAN TEST YAPTIRMALIYIM ? 

Araştırmacılar, genellikle, okul öncesi dönemde zeka seviyesinin doğru belirlenmesinin zor olduğunu kabul ederler. Belirli bir okul veya programa kabul için gerekmedikçe, genellikle altı yaşın altındaki çocuklara test yapılması tavsiye edilmez. Daha küçük yaştaki çocuklar için, karakteristik özelliklerin kontrol listesi, ebeveyn / öğretmen anketleri ve röportajlar, gözlemler ve portföyler gibi yüksek kabiliyete sahip alternatif ölçütler bulunur.

ÇOCUĞUMA NASIL TEST YAPTIRIRIM ? 

Özel testler, ruhsatlı psikologlar tarafından üstün potansiyelli ve yetenekli uzmanlar ile yürütülür. Listeler veya tavsiyeler genellikle bağımsız üstün potansiyellilere yönelik okullardan, üstün potansiyel programlarından, eyaletteki üstün potansiyellilere yönelik derneklerden, psikoloji derneklerinden ve / veya yerel üstün potansiyelli ebeveyn gruplarından edinilebilir.

Kurumumuzda yapılan testler hakkında bilgi almak için tıklayabilirsiniz

 

BİR TAKIM İPUÇLARI 

»Testler ve değerlendirmeler, belirli becerileri ölçen belirli veri noktaları sağlar, ancak her zaman bir kişinin tüm yeteneklerinin doğru bir yansıması değildir ve aynı zamanda üstün potansiyel programlarına yerleşmeyi otomatik olarak garanti etmez.

»Testler, üstün potansiyelli çocukların belirlenmesinde tek kriter olarak kullanılmamalıdır; En iyi programlar, üstün potansiyeli belirlemek için nesnel ve öznel ölçütler kullanır.

»Öznel ölçütler, yetenek envanterleri, ebeveyn, öğretmen ve öğrenci anketleri, portföy incelemeleri, dergiler ve öğrenci performanslarıdır.

 

Hakkında ustun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*