Son Haberler
Anasayfa / Makaleler / Çocuklarda ve Gençlerde İnternet Bağımlılığı ve Çözüm Önerileri

Çocuklarda ve Gençlerde İnternet Bağımlılığı ve Çözüm Önerileri

Bilgisayar ve internet kullanımının yaşamımızda sağladığı kolaylıklar saymakla bitmiyor. Ancak bilgi akışını hızlandıran, iletişimi kolaylaştıran sanal alemin, yeni psikolojik, sağlık ve sosyal problemleri de gündeme getirdiği bir gerçek.

Ebeveynler, bilgisayar/internet kullanımına çocukları için yeni eğitim fırsatları sunan heyecan verici bir dünya olduklarını düşündükleri için ilk başta sıcak bakmışlardı. Ancak çoğu ebeveyn, çocuklarının bilgisayarı ödevleri veya araştırma için kullanmadığını fark etti. Bunun yerine, çocuklar arkadaşlarıyla anlık ileti gönderip alarak, çevrimiçi oyunlar oynayarak veya sohbet odalarında yabancılarla konuşarak saatler geçirmeye başladı.  Özellikle okul çağındaki gençlerde oldukça sık görülen,  bilgisayar/internet kullanımının gençlerin psikolojik ve bedensel gelişimlerini, sosyal ilişkilerini olumsuz yönde etkileyerek hem akademik hem de kişisel gelişimlerinde negatif sonuçlara neden olduğu görüldü.

Tanım olarak ‘Bilgisayar/İnternet bağımlılığı’ tüm dünya için yeni bir kavram. İnternetin aşırı kullanılması isteğinin önüne geçilememesi, İnternete bağlı olmadan geçen zamanın önemini yitirmesi, yoksun kalındığında ise aşırı sinirlilik hali ve saldırgan olunması bilgisayar/internet bağımlılığının en basit tarifi.

Avrupa Birliği’nin geçtiğimiz aylarda yayınladığı bir rapor da İnternet bağımlılığı kavramını destekliyor. AB araştırmasında, günde 4 saatten fazla sanal alemde sörf yapan kişilerde tıpkı kumar bağımlılarında olduğu gibi, beyinde insanın kendisini iyi hissetmesini sağlayan adrenalin benzeri bir kimyasal olan dopamin birikmesi meydana geldiği tespit edildi.

İnternet bağımlılığı diğer bazı psikolojik bozuklukları da alevlendirdiğini tüm hastalarının en az bir eşlik eden ek hastalığının olduğu saptanmıştır. Depresyon, sosyal fobiler, uyarı kontrol bozuklukları, dikkat bozukluğu en sık görülenlerdi. Bir çok hastanın diğer bir madde bağımlılığı da mevcuttu.

Daha sosyal bir tanımlama ile bağımlılık; birey ve nesne arasında bireyin seçimi ile başlayan aynılık ve süreklilik özelliği taşıyan boyutlu bir ilişki olarak tanımlanmıştır. Bu ilişki her ne kadar bireyin özgür iradesi ile başlamış ise de, bireyin özerkliği zaman içinde ortadan kalkmaktadır. Bağımlılığın gelişmesiyle ortadan kalkmaya başlayan özerklik, bireyin daha önce dağarcığında bulunmayan yeni tür tutum ve davranışlar edinmesine yol açar.

Bu tanımdan da anlaşılacağı gibi bağımlılık başlangıçta bireysel olmakla birlikte, sorunların ortaya çıkması ve artması ile içinde bulunulan toplumu da etkilemektedir. Bu noktadan hareketle özellikle genç yaştaki bireylerin aşırı ve uygunsuz bilgisayar ve Internet kullanımına karşı bilgilendirilmesi, oluşması muhtemel sorunları azaltacaktır.

Bilgisayar kullanımının yarattığı sağlık sorunları:
Uzun süreli bilgisayar kullanımın neden olduğu sağlık problemleri az çok tüm kullanıcılarda görülmektedir. Birçok kişi bilgisayar kullanırken nasıl oturduğunu çoktan unutmuş, gözleri ekrana kilitlenmiş, sırt öne eğilmiş, eller klavye ya da fare üstünde saatlerini bilgisayar başında geçirmekte; sonunda gözlerde yanma, boyun kaslarında ağrı ve sertleşme, elde uyuşukluk, genel yorgunluk gibi şikayetler ortaya çıkmaktadır. Bu aşırı bilgisayar kullanımı ve çalışma alışkanlıkları sonucu bazı bedensel bozukluklar ve sorunlar gelişir. Bu bozukluk ve sorunlardan belli başlıları şunlardır.

El Bileği Sendromu: Klavyeyi veya fareyi kullanırken yapılan küçük hareketlerin hastalığa yol açması şaşırtıcı gelebilir. Fakat çok sayıda tekrarlandığı ve aylar, yıllar boyu sürdürüldüğü için küçük el hareketleri sonucu, zamanla, özellikle el bileği hizasındaki yapılarda bozulmalar meydana gelir. En sık görüleni el bileği sendromudur. El bileği sendromunda median sinir el bileği hizasında içinde geçtiği el bileği kanalında sıkışır, yapısı bozulur ve işlevini yapamaz. Median sinir, küçük parmak ve yüzük parmağının dış yarısı hariç, elin iç yüzünün duyarlılığı ve el ayası içindeki bazı kasların ve baş parmağı hareket ettiren bazı kasların çalışmasını sağlar. Median sinir görevini yapmayınca elde uyuşukluk ve ağrı, başparmak hareketlerinde ve el sıkma gücünde azalma ortaya çıkar, el becerisi bozulur, incelik gerektiren el işleri yapılamaz. Eldeki ağrı nedeniyle kişi geceleri uyanır, elini sallayarak ve silkeleyerek ağrıyı bir oranda azaltmaya çalışır. Olay bir kere geliştikten sonra tedavisi güç bazen de imkansız olduğundan hastalık hakkında önceden bilgi sahibi olup ortaya çıkışını önlemek en iyi yoldur.

Boyun kaslarında tutulma: Belli bir duruşta uzun süre kalmakla boyun kasları kasılır. Bu durum boyunda, bazen boyunla beraber başın arka kısımlarında ağrı sertlik ve uyuşmaya yol açar. Çalışırken kişinin stresli olması, monitörün baş hizasından yukarıda olması, aynı baş duruşunu değiştirmeksiniz uzun süre sürdürmek boyun tutulmasını kolaylaştırır.

Uyku saatlerinin azalması: Bilgisayar tutkunları, birazdan kalkacağım diyerek gece geç vakte kadar otururlar. Oysa sabah kalkıp işe gideceklerdir. Televizyon uyutur; bilgisayar, özellikle internet kişilerin aktif katkısına ve ilgisine bağlı olduğundan uyanık tutar. Bilgisayar tutkunu gecenin geç saatlerine kadar bilgisayar başındadır. Uyku azlığı sonucu sürekli olarak kendini yorgun hisseder, çabuk sinirlenir, konsantrasyon gücü azalmıştır, iş verimi düşer.

Gözlerde yorulma: Sabit bir noktaya sürekli bakmak gözleri yorar. Gözlerin hareketi göz küresini hareket ettiren 6 değişik kasla sağlanır. Ayrıca gözler yakına ve uzağa baktığında, görüntünün retinaya odaklaşmasını sağlamak için, göz merceğini bombeleştirip yassılaştıran göz içindeki kaslar çalışır. Sabit bir noktaya sürekli bakmak gözleri yorar. Ayrıca ekrandaki görüntü ve ışık ayarının iyi yapılmamış olması, monitör ışığının titreşimli olması da göz yorgunluğunda etkili olur. Bunlara uykusuzluk da eklenince uzun süre bilgisayar kullanan kişilerin gözlerinde yorgunluk hissi, kızarıklık ve yanma ortaya çıkar.

Aile ilişkilerinde aksama: İnternet tutkunu, çocuğuna, arkadaşlarına, eşine vereceği zamanı sanal dünyaya verir. Ev işlerini ihmal eder. İşinde, okulda bilgisayarla ilgili hayaller kurar. Sanal dünyayı gerçek dünyadaki ilişkilere tercih eder. Bilgisayar tutkunluğu nedeniyle çevreden eleştiri ve uyarılar alır. İstediği halde bilgisayara olan ilgisini sonlandıramaz ve ayrı kalamaz. Bilgisayardan ayrı kaldığında sinirlilik, çöküntü, neşesizlik gibi durumlar ortaya çıkar.

Verim azlığı ve başarısızlık: İnternet tutkusu nedeniyle mektuplar açılmaz, gazeteler okunmaz, dergiler birikir, günlük küçük düzenlemeler yapılmaz, ev işleri ihmal edilir. Öğrenci vaktini ders çalışma yerine bilgisayar başında geçirir. Uykusuzluk, yorgunluk bunlara eklenir, İş ve okul başarısı düşer.

İnternet bağımlılığının belirtileri

 • Her gün Internet’e bağlanmak, bağlı iken zamanın farkında olmamak, sorulduğunda ise inkar etmek,
 • Herkese mail adresi, ICQ numarası, sohbet odası adları vs. vermek veya dağıtmaya çalışmak.
 • İnternet dışı uğraşlara ilginin kaybolması
 • Sosyal faaliyetlerde azalma, dostları tarafından anlaşılamama duygusu, Spor faaliyetlerinden uzaklaşma ve kondisyon kaybı
 • İş verimliliğinin düşmesi
 • Sürekli uykusuz kalma ve yorgunluk
 • Alışverişlerin Internet üzerinden yapılması
 • Aile fertlerine yeterli zamanı ayıramama nedeni ile aile bağlarının zayıflaması
 • Günlük yaşamdaki diğer iş ve kişilerin, online yaşama engel olduğu düşüncesi
 • Bilgisayar kullanımı nedeniyle eşler arasında anlaşmazlık ve sorun çıkması

En önemli on uyarı sinyali”ni aşağıda sıralanmıştır. Aşağıdaki belirtileri gösteren kişilerin dikkatli olmaları, bu sorunların kişinin yapmakta olduğu iş, çalışma ortamı, yaşı, öğrenim düzeyi, kullanım gerekleri ve düzeyi göz önüne alınarak değerlendirilmesi gerekmektedir:

 • Yalnızca birkaç dakika harcamaya niyetli olduğunuz halde, bilgi aramak için saatler harcadığınızı fark ediyorsunuz
 • Çalışma arkadaşlarınıza, özel hayatınızdaki arkadaşlarınıza ya da eşine bilgisayar başında geçirdiğiniz zaman hakkında yalan söylüyorsunuz
 • Monitörün başında her oturuşta saatlerce kaldığınız için fiziksel sorunlardan mustaripsiniz
 • Sürekli olarak bir sonraki İnternet oturumunu iple çekiyorsunuz
 • Aradığınız bilgiyi bulmaya hep “bir adımcık” kaldığını düşünüyorsunuz
 • Anonim bir kişiliğe bürünmek size heyecan veriyor, insanlarla İnternet üzerinden konuşmayı yüz yüze konuşmaktan daha kolay buluyorsunuz
 • E-postanızda bir şey var mı diye bakmak için zorlayıcı bir istek duyuyorsunuz
 • İnternet’e girmek için yemek öğünlerinize, derslerinize ya da randevularınıza boş veriyorsunuz
 • Bilgisayarınızın başında bu kadar fazla zaman geçirdiğiniz için suçluluk duyma ve büyük bir zevk alma arasında gidip geliyorsunuz
 • Bilgisayarınızdan uzak kaldığınız zaman canınız bilgisayar çekiyor ve yoksunluk semptomları gösteriyorsunuz

Okul çağındaki çocuklara bakıldığında bilgisayar ve Internet’in uygunsuz kullanılışı; şiddet içeren oyunlar, uzun süreli kullanım, uygun olmayan sitelerin gezilmesi, uygunsuz ve gereksiz sohbetler ve bunların getirdiği yorgunluk, uykusuzluk, dikkat bozuklukları, çevreye ilgisizlik, gerçek hayattan kopma, ekonomik zorluklar olarak sıralanabilir.

Bu sorunların çözümünde ise her zaman olduğu gibi okul aile işbirliği ile ailelerin ve çocukların bilinçlendirilmesi, okulda bu konuda aile ve öğrenciler için seminerler ve toplantıların yapılması, bilgisayar ve Internet’ten yararlanma yollarının öğretilmesi uygun olacaktır.

İnternet bağımlılığından kurtulmak isteyenlere günlük İnternet kullanım saatlerini değiştirmek, örneğin bir mutfak saati yardımıyla bilgisayarı kapatmasını hatırlatmak, haftalık İnternet kullanımı hedefi çizelgeleri yapıp bunları kaydetmek, İnternet orucuna girmek, küçük hafıza kartlarına İnternet’in faydaları ve zararlarını yazmak, destek grupları ya da aile terapisi gibi yöntemler önerilebilir.

Çocuklarınızın Internet kullanımı ile diğer etkinlikler arasında sağlıklı bir denge kurmasına yardımcı olmanın bazı yolları aşağıda verilmiştir:

Internet bağımlılığı belirtilerini arayın. Çocuğunuzun Internet kullanımının okuldaki performansını, sağlığını, ailesiyle ve arkadaşlarıyla ilişkilerini etkileyip etkilemediğini kendinize sorun. Çocuklarınızın çevrimiçi ortamda ne kadar zaman geçirdiğini belirleyin.

Yardım alın. Çocuğunuz Bilgisayar/Internet bağımlılığı belirtileri gösteriyorsa, profesyonel bir danışmana başvurun. Saplantılı  Bilgisayar/Internet kullanımı, depresyon, öfke ve özgüven eksikliği gibi başka sorunların belirtisi olabilir.

Kendi çevrimiçi alışkanlıklarınızı inceleyin. Kendi Internet kullanımınız diğer etkiliklerinizle dengeli mi? Unutmayın, çocuğunuzun örnek alacağı ilk kişi sizsiniz.

Internet kullanımını yasaklamayın. Çoğu çocuğun sosyal hayatının önemli bir parçasıdır. Bunun yerine, çocuklarınızın çevrimiçi olarak ziyaret edebileceği sitelere ve neler yapabileceklerine yönelik internet kullanımıyla ilgili aile kuralları belirleyin. Bu kurallar şunları içerebilir; Her gün belirli bir süre çevrimiçi olma, ödevleri bitirinceye kadar Internet’te gezinememe veya anlık iletileri kullanamama, sohbet odalarına veya çevrimiçi yetişkin içerikli sitelere girememe.

Bilgisayarı açıkta tutun. Bilgisayarı çocuğunuzun odasına değil, evin ortak kullanım alanlarından birine kurun.

Alternatifler sunun. Çocuğunuz yalnızca çevrimiçi video oyunlarıyla ilgileniyorsa, en sevdiği oyunla ilişkili çevrimdışı bir etkinlik önerin. Arkadaşlarına sosyal ortamlarda daha fazla zaman ayırmaları
sağlanmalıdır. Sosyal aktiviteler sinema, tiyatro, müze, sportif faaliyetlere zaman ayırması için ortam hazırlanmalı. Arkadaşları ile internet dışı yollarla iletişim kurması özendirilmelidir.

Gençlere daha fazla (kaliteli) zaman ayırın ve sorunları ile ilgilenin

Okul ve arkadaş çevreleri hakkında bilgi almak üzere gençle sohbet etmeli hoşlandığı, ilgi duyduğu konular ile kaygı ve sorunlarını aile ile konuşması için teşvik edilmelidir.Gençlerden aile sorumluluklarını paylaşmaları istenmeli, belirli görevleri yerine getirmeleri sağlanmalıdır.


Kaynak:  http://www.doktorsitesi.com/makale/cocuk-ve-genclerde-bilgisayar-ve-internet-bagimliligi-ve-cozum-onerileri/5574

Hakkında ustun

29 yorum

 1. Kızım 15 yaşında internet bağımlısı interneti bırakıp derslerini yapamıyor yemeğini internetle yiyor yani kısaca interneti bırakamıyor bazı okula bile gitmiyor geçen sene devamsızlıktan kaldı bu sene 2. Senesi allahtan bu sene geçti sınıfını ama bu internet bağımlılığı geçmezse biraz zor okuyacak gibi ne yapmam gerekiyor bu durumda yardımcı olursanız sevinirim

  • Kübra hanım merhaba,

   Konuyla ilgili size detaylı bir şekilde yardımcı olabilmek için 24 saat içerisinde e-posta adresiniz aracılığıyla iletişime geçeceğiz. İlginiz için teşekkür ederiz.

   • 16 yaşında oğlum internet bağımlısı
    Oyunlar yüzünden okuluna gitmedi uyku düzeni bozuk yemek bilgisayar olunca yiyiyot durumuna çözüm ne yapılabilir.

    • Merhaba,

     Konuyla ilgili size detaylı bir şekilde yardımcı olabilmek için 24 saat içerisinde e-posta adresiniz aracılığıyla iletişime geçeceğiz. İlginiz için teşekkür ederiz.

 2. Merhaba çocuklarım günde 2 saat ile başladılar ama bu saat gittikçe ilerledi şimdi sürekli internet te vakit geciiriyorlar babası tamamen interneti kapatma niyetinde ama ben biraz korkuyorum sizce ne yapmalıyım

  • Merhaba,

   Çocuğunuzun yaşadığı bu problemle ilgili daha sağlıklı sonuçlar alabilmek için alanında uzman bir psikolog ile yüz yüze görüşmenizi öneririz.

   Saygılarımızla.

   • Merhaba kizim 11 yasinda ve online oyun oynuyor cep telefonundan.saat siniri koydum ama uygulamiyor elinden cekip aldigimda aglamaya basliyor okul.acildi.ama gitmek.istemiyor destek alalim.diyorum ben.delimiyim diye doktorada gitmiyor nasil yonlendirebilirsiniz.

 3. Oglum 10 yasinda.
  Bir oyuna takildi.oyun siddet icermiyor ama butun gun tek konustugu ,hayali bu oyun.tum gun nick ismini dusunuyor ,plan yapiyor.bu oyunu oynarken verilen zamani sürekli asiyor ve her sonlandirdigimizda bize ates puskuruyor.tum dunyasi bu oyun .disari cikmayi reddediyor.
  Cocugumu basamak basamak teknoloji bagimliligindan nasil kurtarabilirim ?

  • Merhaba,

   Çocuğunuzun yaşadığı bu problemle ilgili daha sağlıklı sonuçlar alabilmek için alanında uzman bir psikolog ile yüz yüze görüşmenizi öneririz.

   Saygılarımızla.

 4. Merhaba. Yazınızı ilgiyle okudum. Oğlum 16 yaşında lise okuyor ama internetteki çevrim içi oyunları ile çok fazla vakit geçiriyor. Sadece birlikte oyun oynadığı arkadaşı ile zaman geçirmek için dışarı çıkar. Çok sinirli ve gergin. Oyun kaybedince kendine bile zarar veriyor. Sporu bile bıraktı. Sürekli kilo kaybediyor. Ben 2 gündür internete girmesini tamamıyla yasakladım ve uzın bir süre izin vermeyeceğim.
  Sorum şu. Bu yasak gelişimi üzerinde olumsuz bir etki yaparmı? Açıkçası korkuyorum ve yardımınızı istiyorum.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Çocuğunuzun yaşadığı bu problemle ilgili daha sağlıklı sonuçlar alabilmek için alanında uzman bir psikolog ile yüz yüze görüşmenizi öneririz.

   Saygılarımızla.

 5. İy akşamlar kardeşim internet bagımlısı bi oyun oynuyor hiç kalkmıyor başından elinden aldıkmı çok sinirleniyor napcamızı şaşırdık yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba,

   Çocuğunuzun yaşadığı bu problemle ilgili daha sağlıklı sonuçlar alabilmek için alanında uzman bir psikolog ile yüz yüze görüşmenizi öneririz.

   Saygılarımızla.

 6. Oğlum 20 yasında internet bağımlisi hiçbir aktivitesi yok uyku duzeni yok pikolok piskiyatri ye göturdum hiç faydali olmadi ne yapmam gerekiyor

  • Merhaba,

   Çocuğunuzun yaşadığı bu problemle ilgili daha sağlıklı sonuçlar alabilmek için alanında uzman bir psikolog ile yüz yüze görüşmenizi öneririz.

   Saygılarımızla.

 7. 16yasinda oglum online oyunlarda devamli bagimli gibi vaktin nasil gectigini anlamiyor insanlardan uzak icine kapanik aileicindede ayni gec yatiyor sabah uyanamiyor derslerinide etkiliyor ne yapabilirim

  • Merhaba,

   Çocuğunuzun yaşadığı bu problemle ilgili daha sağlıklı sonuçlar alabilmek için alanında uzman bir psikolog ile yüz yüze görüşmenizi öneririz.

   Saygılarımızla.

  • Merhqba 19 yasındaki oğlum sabaha kadar bilgisayarda oyun oynuyor gündüz uyuyor ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim üzüntüden hasta oldum

 8. Herkese ayni tavsiyede bulunuyorsunuz fakat psikologa goturemiyoruz onu ikna etmek icin ne yapmaliyiz gitmemek icin direniyor.lutfen yardimci olurmusunuz.

 9. Merhaba benim evladimda 6yildir intrnet oyun bagimlisi piskiyatristede goturdüm ilacta kulaniyor ansiyeti bozukluğu şu an ünüverste bitirdi 7aydr sabaha kadar oyun oynuyor gunduz uyuyor istahsizda ne onerdimse ret ediyor lelektirik veya internet olmayinca cok sinirli , sipor iş belediyenin kurslari sosyaleşmek kabul etmiyor 24 yaşında
  Çok üzgünüm neyapmalıyız bize yardimci olabilirmisiniz

 10. 14 yaşında bir kızım var instgrmdan alamıyoruz bağımlı olmuş anne ve baba kardeşe karşı oldukça asi derslerinde aksatıyor yatmak istemiyor sabah kalkmıyor ve bu sene Lgs sınavına girecek yardımcı olursanız sevinirim

 11. İyi günler yukarıdaki bilgilerin hepsi neredeyse mevcut ve artık bu meselede kurtulmak istiyorum 31 yaşında bir insanım… Nasıl bırakabilirim.

 12. Merhqba 19 yasındaki oğlum sabaha kadar bilgisayarda oyun oynuyor gündüz uyuyor ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim üzüntüden hasta oldum

 13. merhaba,
  oğlum 16 yaşında ve gerçekten internet bağımlısı, sürekli arkadaşlarıyla online oyun uynuyor. Her geçen yıl derslerine vakit ayıramadığı için notları düşüyor. Dersleri bittikten sonra oynayabileceği konusunda anlaşma yaptık ama bu seferde interneti daha fazla kullanabilmek için öğretmenin ders vermediğini veya tenefüste derslerini yaptığı söylüyor. Bu şekilde onu yalana teşvik ettiğimi düşünüyorum ve nasıl davranmam gerektiğini bilmiyorum.
  Yardımlarınızı bekliyorum
  Teşekkürler

 14. 8 yaşında kızım var, sabah ilk işi internete girmek, gün içerisinde okulda, gelince de ilk işi internette zaman geçirmek. İzin verdiğim videoları izliyor ve tiktok denilen eğlence programını kullanıyor.
  Yasak koyarsak her zaman değil ama arada şikayetçi olup rahatsızlık veriyor.

 15. 2 oglum var bence ikiside bagimli gec yatip gec kalkiyorlar tum zamanini bilgisayarda gecirip yemek saati ni atlatiyorlar ailesiyle zaman gecirmeyip buna da mecbur edince agrasiflesiyorlar.Elestiri ye kesin cevapla reddediyorlar Etrafinda olan biteni gormezden geliyorlar

 16. Merhaba
  Cocugum 10 yasında tamamen tum gun pc başında gecıo onu kaldırdığmda çok sinirli oluyo hıç mutlu olmuyı yemek yemio ödev yapmıyo hayatı hep bılgısaara internet ne yapmam gerekıyosr

 17. merhaba oglum 17 yasında pandemi basladığından berı tlf.da oyun oynamaktan okulu bıraktı sabah 5 te yatıyor pisikologla görüştük interneti kapatmamıızı söyedi kapattık ama sımdıde sabaha kadar indirdiği oyunla oynayıp sabah 5te yatıp öğlen 3 te uyanıyor ne yapmalıyım

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*