Son Haberler
Anasayfa / Makaleler / Ebeveynler Dikkat! Çocuğunuza Sınıfında Destek Olabilirsiniz.

Ebeveynler Dikkat! Çocuğunuza Sınıfında Destek Olabilirsiniz.

Ebeveynler genelde, çocuklarının sınıfta mutsuz olduğu veya seviyelerinin zorlanmadığı durumlarda, öğretmenlerine ne zaman ve nasıl yönelmeleri gerektiğini merak ederler. Ebeveynlerin çocuklarının öğretmenleriyle nasıl karşılıklı olarak destekleyici bir ilişki kurmaları gerektiği konusunda tek bir tarif bulunmamakla birlikte, ebeveynlerin çocuğun eğitim deneyimlerinde değişiklikler yapmaya çalıştıklarında uygulayabilecekleri bazı süreçler ve uygulamalar vardır. İletişim zincirini anlamak, yeterli araştırma ve planlama yapmak ve çözümlere açık görüşlü davranmak, ebeveynlerin çocuklarının okuluyla iletişimde sıklıkla yaşadıkları zorluklardan olabilir.

BİRTAKIM İPUÇLARI
» Öğretmene saygı, güven, iyilik ve coşku ile yaklaşmak zorunludur. Öfkenizi ve kızgınlığınızı evde bırakın.

» Önemli gördüğünüz birkaç konuya odaklanın, şikayetler listesi ile gitmeyin.

» Çoğu öğretmen, öğrencileri için doğru şeyi yapmak istemektedir ve tüm öğrencilerine ellerinden geleni yapmak isterler. Çoğu zaman, öğretmenler de okullarının ileri düzeydeki öğrenciler için sınırlı kaynakları bulunduğundan öfkelenmektedir.

» Dikkat: İyi niyetli ebeveynler bazen üstün potansiyelli öğrencilere sunulan öğretmen, programlama ve / veya hizmetler hakkında yanlış bilgi verebilirler. Önce gerçekleri öğrenin.

NASIL BAŞLANMALI?

  •  Her zaman çocuğunuzun sınıf öğretmeni ile başlayın. Öğretmen, onunla konuşmadan önce diğer öğretmenlerle ya da müdürle konuştuğunuzu algılarsa, yanlış bir başlangıç yapmış olursunuz
  • Ödevinizi yapın! Öğretmene danışmadan önce çocuğunuzla konuşun, çocuğunuzun endişelerini bir liste haline getirin (olabildiğince özen gösterin) çocuğunuzla çeşitli alternatifleri tartışın, çocuğunuzun çalışmalarının örneklerini bulun, çocuğunuzun güçlü ve zayıf yönlerini anlayın ve tipik üstün potansiyelli terimlerini program seçeneklerini bilin.
  • Öğretmenin müfredatını, öğretim tarzını ve felsefesini kavrayabiliyor musunuz? Bu bilgiler, herkese açık davetlerden, müfredat gecelerinden, sınıf web sitesinden ve öğretmenle olabilecek konuşmalardan toplanabilir.
  • Ne söyleyeceğinizi önceden planlayın ve yazın. Bu odaklanmanıza ve en önemli noktaları unutmamanıza yardımcı olacaktır.7
  • Randevu almak için öğretmene elektronik posta gönderin ya da telefon edin. Öğretmeni okul çıkışlarında, ayaküstü ya da sosyal etkinliklerde yakalamaya çalışmayın.

TOPLANTI SIRASINDA

•    “Teşekkür ederim” ile başlayan. Öğretmene sınırlı vakti olduğunun farkında olduğunuzu, düşünmesi gereken çok fazla öğrenci olduğunu ve onu takdir ettiğinizi gösterin.

•    Objektif kalın. Konuşmayı, üstün potansiyelli eğitimi ile ilgili felsefi bir sohbetten ziyade çocuğunuzun karakter özellikleri, ihtiyaçları ve hedefleri çerçevesinde tutun.

•    “Üsütn potansiyelli” ve “sıkılıyor” kelimelerini kullanmaktan kaçının. Özellikle çocuğunuz seviyesinin ne kadar zorlandığına, ne bildiğine, evde neler gösterdiğine, bir konudaki sevgisine ve mevcut sınıf deneyiminin duygusal olarak onu nasıl etkilediğine (örn. Hayal kırıklığı, öfke, kaygı) ilişkin olarak gözlemlediğiniz şeylere odaklanmak daha iyidir.

•    Diplomatik ama metanetli olun. Öğretmene eleştiriliyormuş ya da yanlış anlaşılmış gibi hissettirmeyin. Aynı zamanda kibarca çocuklarınızın ihtiyaçlarını iletin.

•    Dikkatli dinleyin. İsteklere itiraz reddetme değildir. Birbirinizin bakış açılarını hesaba katın. Fikirler üzerinde beyin fırtınası yapın; gerekliyse destek olmaya gönüllü olun.

•    Bir fikir birliği için çalışın. Bir çözüm arıyorsanız, esnek olmanız ve gerçekten önemli bir veya iki noktada sağlam olmanız gerekir.

•    Taahhütleri yineleyin ve çözüm (ler) üzerinde anlaşmaya varın.

•    Tartışmayı belgeleyin ve takibi için bir zaman çizelgesi ve eylem planı oluşturun.

TOPLANTI SONRASINDA

•    Toplantıda üzerinde mutabakata varılan eylem maddelerinin ve son teslim tarihlerinin listesini içeren bir takip teşekkür e-postası gönderin.

•    İzleme süreleri için sorumluluk alın; gerekirse takip soruları gönderin.

•    Çocuğunuzla ve öğretmenle düzenli olarak konuşun ve işlerin nasıl ilerlediğini görün.

Öğretmenle çalışmak için cesur bir çaba gösterdikten sonra öğretmen yanıt vermiyorsa ya da üzerinde anlaşmaya varılan çözümü uygulamak istemiyorsa, emir komuta zincirini yukarı doğru hareket ettirmenin zamanı gelmiş olabilir. Bir sonraki konuşacak kişi üstün potansiyel koordinatörü, müfredat müdürü, müdür yardımcısı veya müdür olabilir. Burada özetlenen uygulamalar bu toplantılar için de geçerlidir.

Hakkında ustun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*