Son Haberler
Anasayfa / Haberler / Yönetim Kurulu Başkanımızın TEDX Konuşması

Yönetim Kurulu Başkanımızın TEDX Konuşması

 

Mehpare Kınık Ustomar, üstünlerin eğitiminin Türkiye’deki öncülerindendir. Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği Bölümü’nden 1991 yılında mezun olan Ustomar, ardından Marmara Üniversitesi Bilgi Sistemleri Yönetimi Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Meslek hayatına bilgi sistemleri uzmanı olarak 1991 yılında başladı. Renault, Nestle, Eczacıbaşı Baxter Hospital Product gibi alanlarının devleri firmalarda 17 yılı aşkın bir süre proje yönetimi, sistem kurulumlu ve yönetimi daha sonrasında ise inovasyon konularında çalıştı. Özel sektör deneyimlerinin yanı sıra eğitmenlik de yapan Ustomar, İstanbul Kültür Üniversitesi’nde matematik ve bilgisayar programcılığı dersleri verdi. Oğlunun üstün potansiyelli olduğunu keşfettikten sonra üstünlerin eğitimi konusuna eğildi ve ülkemizde bu alandaki sürdürülebilir eğitim yapısı eksikliğini fark etti. Üstün Potansiyelli çocukların her alanda eğitim ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacı ile 2006 yılından itibaren çalışmalarına başladı. Önce kurucusu olduğu ÜSTZEM (Üstün Zekalılar Merkezi) ve Bilgi Üniversitesi işbirliği ile üstünler için zenginleştirilmiş hafta sonu eğitimleri düzenledi. 2008 yılından itibaren ise bu eğitimleri Bilgi Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirmektedir. Ustomar, bu yöndeki başarılı geri dönüşlerin ardından 2009 yılında Mozaik Eğitim Kurumları kurdu. Okul öncesi eğitimi ile faaliyetlerine başlayan Mozaik Eğitim Kurumları, 2013 yılında bünyesine Mozaik İlkokulu’nu da ekleyerek üstünlerin eğitiminde fark yaratmaya devam etmektedir.

Mehpare Kınık Ustomar is one of the pioneers of gifted and talented schooling in Turkey. She graduated from Yildiz Technical University, Department of Mathematics in 1991. Afterwards, she received her M.A degree in Information System Management from Marmara University. She started her career as an information system specialist in 1991. She worked with world leading companies like Renault, Nestle, Eczacıbaşı Baxter Hospital Product over 17 years in several subjects like project coordination, system installation, system management and innovation. Alongside her experiences in the private sector she also taught mathematics and computer programming in Istanbul Kultur University. After she found out that his son is a gifted child, she focused on gifted and talented schooling and immediately realizes that the lack of structure of sustainable gifted education in Turkey. In order to fulfil the needs of gifted and talented children, first she organized an enrichment program for gifted children with the cooperation of USTZEM (Center for Gifted Children) which she is one of the founders and Bilgi University. After 2008, enrichment programs continue to be conducted in cooperation with Bilgi University. After the successful returns, she founded Mozaik Educational Institute in 2009 which started out as a pre-educational school and then grew with the opening of a primary school in 2013. Today, the Mozaik Educational Institute continues to make a difference in gifted schooling.

TEDx hakkinda,
Fikirlerin paylasilmaya deger oldugu anlayisi ile TEDx, TED benzeri deneyimi paylasmak icin insanlari kendi duzenledikleri etkinliklerde bir araya getiren yerel bir programdir. TEDx etkinliklerinde, TED Talks videolari ve konusmacilar, kucuk bir grupla derinlemesine tartisma ve baglantilarin yarattigi isiltilari bir araya getirirler. Kendi bulunduklari yerlerde duzenlenen bu etkinlikler, “x=bagimsiz duzenlenen TED etkinligi” olarak markalastirilirlar. TED konferansi, TEDx programina yol gosterir. Ancak bireysel TEDx etkinlikleri kendine ozgu duzenlenir*. (* Belirli kural ve yonergelere tabidir.)

About TEDx,

In the spirit of ideas worth spreading, TEDx is a program of local, self-organized events that bring people together to share a TED-like experience. At a TEDx event, TEDTalks video and live speakers combine to spark deep discussion and connection in a small group. These local, self-organized events are branded TEDx, where x = independently organized TED event. The TED Conference provides general guidance for the TEDx program, but individual TEDx events are self-organized.* (*Subject to certain rules and regulations)

Hakkında ustun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*