Son Haberler
Anasayfa / Blog / Makale | Üstün Potansiyelli Öğrencilere Yönelik Matematik Eğitimi (I)

Makale | Üstün Potansiyelli Öğrencilere Yönelik Matematik Eğitimi (I)

Matematikte üstün (yetenekli) öğrenciler, doğaları gereği diğer öğrencilerden farklı ihtiyaçlara sahip oldukları için farklılaştırılmış eğitime ihtiyaçları vardır. Tomlinson’ın (1995) farklılaştırılmış eğitimi, “konu içeriğinin, sürecin, ve/veya ürünlerin, öğrenme hazır bulunuşluklarına ve akademik olarak farklı ilgi alanlarına göre düzenlenmesi için çeşitli eğitimsel yaklaşımların tutarlı bir şekilde kullanılması” olarak tanımlamıştır.

Matematikte üstün(yetenekli) öğrenciler için neden farklı bir şey yapmalıyız?

Üstün yetenekli öğrenciler özellikle matematikte önemli olan üç temel alanda sınıf arkadaşlarından farklılaşırlar.

Matematikte potansiyel öğrencilerin bilmeleri gerekenleri öğrenmeleri kolay olduğu için özel bir ilgiye ihtiyaç duymadıklarına dair bir efsane (yanılgı) vardır. Aksine, müfredat onların ihtiyaçları doğrultusuna belirlenmelidir. Müfredat diğer öğrencilere sunulandan daha derin, daha kapsamlı ve daha hızlı ilerlemelerine olanak sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır.

(…devamı gelecek)

Referanslar

  • Archambault, F. X., Westberg, K. L., Brown, S. W., Hallmark, B. W., Zhang, W., & Emmons, C. L. (1993). Classroom practices used with gifted third and fourth grade students. Journal for the Education of the Gifted, 16, 103-119.
  • Greenes, C. (1981). Identifying the gifted student in mathematics. Arithmetic Teacher, 28, 14-18.
  • Lockwood, A. T. (1992). The de facto curriculum. Focus in Change, 6. Maker, J. (1982). Curriculum development for the gifted. Rockville, MD: Aspen Systems Corporation.
  • Kerr, B. A. (1997). Developing talents in girls and young women. In N. Colangelo & G. A. Davis (Eds.), Handbook of gifted education (2nd ed., pp. 483-497). Boston: Allyn & Bacon.
  • National Council of Teachers of Mathematics. (1989). Curriculum and evaluation standards for school mathematics. Reston, VA: Author. Sheffield, L. J., Bennett, J., Berriozábal, M, DeArmond, M., Wertheimer, R. (1995) Report of the task force on the mathematically promising. Reston, VA: National Council of Teachers of Mathematics.
  • Tomlinson, C. A. (1995). Deciding to Differentiate Instruction in Middle School: One school’s journey. Gifted Child Quarterly, 39, 77-87.Westberg, K. L., Archambault, F.
  • X., Dobyns, S. M. & Salvin, T. J. (1993) The classroom practices observation study. Journal for the Education of the Gifted, 16, 120-146.

İzin Bildirimi

ERIC Özetleri kamu malıdır ve serbestçe çoğaltılabilir ve yayılabilir, ancak lütfen kaynağınızı kabul edin. Bu sindirim, ED-99-CO-0026 sayılı Sözleşme kapsamındaki ABD Eğitim Bakanlığı (ED) Eğitim Araştırma ve Geliştirme Ofisi (OERI) tarafından finanse edilerek hazırlanmıştır. Bu yayında ifade edilen görüşler, OERI veya ED’nin pozisyonlarını veya politikalarını yansıtmayabilir.

Bu makale, yetenekli gençleri 18 ve altında destekleyen 501 (c) 3 sivil toplum kuruluşu olan Talent Development için Davidson Enstitüsü’nün bir hizmeti olarak sunulmaktadır. Davidson Enstitüsü’nün programları hakkında daha fazla bilgi için lütfen www.DavidsonGifted.org  adresini ziyaret edin.

Hakkında ustun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Sosyal Medya

◄ Facebook
◄ Instagram
◄ Linkedin
◄ Twitter
◄ Youtube