Son Haberler
Anasayfa / Makaleler / Tanı Ve Değerlendirme

Tanı Ve Değerlendirme

Okul öncesi dönemde veya daha büyük yaşlarda üstün yetenekliliğe ilişkin tanımlar çeşitlilik gösterirken bebeklik ve okul öncesi dönemdeki çocuklarda üstün yetenekliliğe ilişkin yapılan tanımlar çok kısıtlıdır ve bu dönemde erken tanılama ve müdahale oldukça güçtür.

Bebeklik ve okulöncesi dönemde anne babalardan alınan bilgilere dayanarak üstün yetenekliliğin işaretleri olabilecek birçok durum saptanabilir. Anne babalar çocuklarının her gün çeşitli durumlarda nasıl davrandıklarını gözleyerek (örneğin yetişkinlerle iletişimlerini izleyerek, tanıdığı ve yabancı olduğu durumlara verdiği tepkileri gözleyerek) onların ilgileri ve herhangi bir durumdaki tipik davranışları hakkında bilgi sahibi olabilirler. Üstün yetenekli çocuklar yaşamlarının ilk haftalarında, aylarında ve yıllarında tipik ve belirgin davranış örüntüleri sergileyebilmektedirler. Ebeveyn bir çocuğun ilk eğitimcisi olduğundan, anne babaların çocuklarından alacakları ipuçlarının farkında olmaları; üstün yetenekli olan çocuklarının ilgilerini ve gelişimlerini anlamalarında, çocuklarına destek olmalarında ve çocuklarının kimliklerini kazanıp kendiyle ve toplumla uyumlu bireyler dönüşmelerinde büyük önem taşıdığı görülmektedir.

Okul öncesi eğitiminin başlamasıyla birlikte niteliksel ölçümler olarak tanımlanan anne baba ve öğretmen gözlemlerinin değeri, niceliksel ölçümler tarafından güçlendirilebilir. Anne babalarla yapılan çalışmalarda genellikle anne babaların çocuklarının üstün yetenekli olup olmadıklarını ayırt edebildiklerini, ancak iyi eğitimli bazı anne babaların üstün yetenekliliği işaret eden davranışları “normal” olarak yorumlayıp üstün yeteneklilik durumunu fark edemediklerini göstermektedir.

Okul öncesi öğretmenleriyle yapılan çalışmalar ise, üstün yetenekli çocukları fark etmede öğretmenlerin anne babalara göre daha çok zorlandıklarını göstermektedir. Bu durumun nedeni olarak, öğretmenlerin üstün zekâ ve yeteneğin bebeklik ve okul öncesi dönemlerdeki yansımaları konusunda yetersiz bilgi sahibi olmaları düşünülmektedir. Nedeni ne olursa olsun bu şartlar altında okul öncesi çağda öğretmen değerlendirmesini tek başına kullanmanın yeterli bir yöntem olmayacağı açıktır.

Hakkında ustun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*