Son Haberler
Anasayfa / Blog / Çocuk olduklarını unutmayalım! Aileye düşen görevler

Çocuk olduklarını unutmayalım! Aileye düşen görevler

Çocuk olduklarını unutmayalım. Bütün diğer çocuklar neye ihtiyaç duyuyorsa, Üstün Yetenekli Çocuklarda ona ihtiyaç duyarlar. (Sevgiye – disipline – kendine güvenilmesine – eğitime) Üstün Yetenekli olmak karşılaşılan sorunlara mutlaka çözüm önerileri getireceği anlamına gelmemelidir. Karşılaştığı bazı sorunlarda yol gösterici olunmalı, doğru yönlendirilmelidir. Ne kadar üstün yetenekli olursa olsun, çocuğunuzun halâ bir çocuk olduğunu unutmayınız. Sevgiye olduğu kadar denetlenmeye, disiplinli bir ilgiye, ana babasınca kabul edilmeye, kişisel bağımsızlığını kazanmaya ve sorumluluklar almaya gereksinimi vardır.

Mutluluk için tutarlılık. Aile içindeki ana-baba arasındaki tutarlılık, sağlıklı gelişim için en önemli etkendir. Çocuklar kendi dünyalarında hassas bir kişiliğe sahiptirler, evde en çok anne-baba arasındaki ilişkiler etkileyecektir. Anne ile baba uyumlu olmalıdırlar. Aile fertleri birbirine karşı dürüst olmaları gerekir.

Çocuklarınıza değerli bir ödül verebilirsiniz: Vakit ayırın. Üstün Yetenekli Çocuklar kendilerini anlayışla karşılayan ebeveynlere ihtiyaç duyarlar. Çocuklar fikirlerini, düşüncelerini, projelerini paylaşacakları anne-babaya ihtiyaç duyarlar, alışılmışın dışında olanlara karşı meraklıdırlar. Toplumsal normlara göre çocuğunuzu yargılamayın, ona zaman ayırın, yol gösterici olun

Çocuğunuza baskı yapmayınız . Üstün Yetenekli Çocuklar, meraklı, araştırmacı yönleri ile bilinirler, soru sorduklarında bastırma, ilgisiz kalma kesinlikle yapılmamalıdır. Çocuğun sorduğu sorularla ilgili olarak, nasihat edilmemeli, yasaklanmamalıdır. Sorgulayıcı olunmamalı, çocuğun sorularına karşılık uygun zamana cevabı araştıracağınızı çocuğa söylemelisiniz.

Çocuklar sorunun bütünüyle cevaplanmasını çoğu zaman istemeyebilirler, onlar için cevabın yol gösterici olması, ipucu vermesi yeterli olacaktır. Ebeveynler çocuklarının sorularına karşı yapabilecekleri en iyi yol doğru kaynağa yönlendirmeleridir.

Çocuğunuzu kendini geliştirmesi için teşvik edin. Üstün Yetenekli Çocukların, var olan yeteneklerini geliştirmek, zihinsel faaliyetlerini arttırabilmek için; Çocuğunuzun yeteneğine uygun kitaplar alınmalı, kütüphaneye götürülmeli, ihtiyaç duyduğu ansiklopedileri alınmalı, koleksiyonlarla ilgili yerlere götürülmeli, geziler yapılmalı, güzel sanatlarla ilgili sergilere götürülmeli bu faaliyetler belirli aralılarla devam ettirilmelidir. Bilgisayar kullanması ve yeni bilgilere ulaşması için fırsat verilmelidir. Müzelere ve sanat galerilerine götürülerek merakları beslenmeli, tarihi mekanlara götürülerek öğrenme istekleri, arzuları arttırılmalıdır.

Destekleyici olun, hobilerini keşfetmek için fırsatlar yaratın

Çocuklar kendi ilgi alanlarına benzer arkadaşlara ihtiyaç duyarlar. Birlikte oyun oynayıp, fikirlerini paylaşırlar. Arkadaşlıkların olması için imkan sağlanmalı, arkadaşlığın önemi çocuğa gösterilmelidir. Çocuklar cesaretlendirilmeli, hobileri için nasıl zaman ayıracakları öğretilmelidir.

Küçümseyici sorular, yanlış tutumdan kaçının.

Anne-babalar, hayal ürünü, sıra dışı, hayali oyun arkadaşı, olağandışı zihinsel işlemler karşısında doğrudan yada dolaylı yoldan olumsuz tavırlardan kaçınmalıdır. Bu durumlarda çocuğunuza gülünmemeli, cesaretleri kırılmamalıdır. Bunun yerine mizah anlayışı ön plana çıkarılmalıdır.

Çocuğunuza aşırı yüklenmeyin .Çoğu anne-baba çocuklarının boş zamanlarında bile sürekli ders, bir işle meşguliyet, ekstra faaliyetler olması gerektiğini düşünür. Çocuklar bu tutum devam ettiğinde kısa süre sonra bıkacaklardır. Bu durumu önlemek için çocuklara fırsat verilmeli kendileri için uygun olan alanları belirlemede yardımcı olunmalıdır. Bazı ebeveynler çocuklarının mizahi kitaplar okuyarak, televizyon izleyerek zamanı boşa harcadıklarını düşünürler. Bu faaliyetler boşa zaman harcama olarak düşünülmemelidir. Bu tür faaliyetler, çocuğun kendisini okuduğu yada izlediği kişinin yerine koyarak sağduyulu olmasını sağlamaktadır.

Çocuğun bilgisine saygı duymak gerekir .Bazen bizim bilgimizden daha iyi olsa bile, çocuğun bilgisine saygı duymak gerekir. Çocuğumuzun bize karşı art niyetinin olmadığını bilmemiz gerekiyor. Çocuğun kişiliğini hedef almadan genel talimatlar verilmelidir.

Üstün Yetenekli Çocuklar İçin Eğitim Programı Hazırlanmalıdır. Çocukların eğitimleri için olanaklar ölçüsünde eğitim için düzenlemeler yapılmalıdır. Özel eğitim programı hazırlanmalı, araştırma ön planda olmalıdır. Ayrıca toplumsallaşması ve toplum tarafından kabul edilmesi için faaliyetlerle desteklenmelidir.

Çocuğun okuma, müzik, şiir, düşünülerini tartışma ve kendini ifade etme becerilerini geliştirmesi üzerinde önemle durulmalı, çocuğa bol bol kitaplar okunmalı, okumaları sağlanmalıdır.

İyi kitapların, dergilerin, araç ve kaynakların evde bulunmasının çocuğun eğitimindeki önemi daima göz önünde tutulmalıdır.

Çocuğun sağlam bir öğrenme temeline sahip olmasını sağlamak için, müzelere, tarihi yerlere, sanat galerilerine v.b. yerlere götürülmesi gerekmektedir.

Ana, babalar özellikle çocuğun sormuş olduğu sorulara “yeter artık” diye yanıt vermemeye dikkat etmelidir. Çocuğun tüm sorularına, ister uygun bir ortamda sorulmuş olsun isterse olmasın doğru yanıt vermek durumundadır.

Çocuğun, fantezileri, varsa hayali arkadaşları, alışılmışın dışındaki düşünüşleriyle doğrudan ya da dolaylı biçimde olumsuz tutum takınmaktan ve alay etmekten kaçınmalıdır.

Çocuğun ilgi ve üstünlük gösterdiği dallarda, ana babalar yeterli olamadıkları zaman, yardım almalıdırlar.

Kendini ve duygularını ”ne düşünüyorsun, nasıl hissediyorsun” gibi sözlerle anlamaya çalışın konuşurken onun yüzüne bakın ve ciddiye alındığını hissettirin

Onun fikirlerine değer verdiğinizi hissettirin

Onun olumlu davranışlarını kesinlikle takdir edin

Verilen görevlerden sonra başarısını takdir edin

Onun ile değişik konularda sohbet etme ortamı oluşturun

Onun korku ve endişelerine saygı duyun

Aşırı eleştirici olmaktan ve yargılayıcı davranmaktan kaçının

Hatalı davranışlarını konuşarak uyarın ve ona doğru olanı anlatın

Başkaları yanında onu küçük düşürmeyin

Onun başarısızlıklarını büyütmeyin

Başkaları ile onu kıyaslamayın

Kabiliyetlerini fark edin ve teşvik edin

Onu sosyal ortamlarda bulunmaya cesaretlendirin

Topluluk içerisinde söz almasını teşvik edin

Yaşına uygun oyun faaliyetlerini destekleyin

Onu sık sık sevdiğinizi söyleyin

Onun için önemli olan şeylere sizde önem verin

Onun önemli günlerini unutmayın

Aile için vazgeçilmez bir kişi olduğunun altını çizin

Onun yerine yapması gereken şeyleri siz yapmayın

Onun aile içi bağlarının kuvvetlenmesini sağlayın

Olayları hep olumsuz değerlendirmeyin

Onun okul hayatına ve eğitimine önem verin

Sadece onun için ayırdığınız zamanlar olsun

Yanlış ve uygunsuz cezalandırmadan kaçının

Onun farklı ve gelişmekte olan kişilik yapısı olduğunu unutmayın

Onun için mutlu ve huzurlu bir aile ortamı sağlayın

 

Hakkında ustun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*