Son Haberler
Anasayfa / Makaleler / Gıdanın Zekaya Etkisi

Gıdanın Zekaya Etkisi

Beslenme ile zihinsel gelişim arasında doğrudan ilişki bulunduğunu, her iki kavramın da birbirini tamamlayan unsurlar olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Yapılan araştırmalarda da, anne sütü, soya fasulyesi ve balık yağı gibi gıdalarda bulunan omega yağlarının çocuklardaki matematiksel zekayı geliştirdiği biliniyor.

Belleğinizden şikayetçiyseniz elma suyu faydalı gelecektir. Bebek ve çocuklar kadar yaşlıların da alması gereken besin değerlerinden biride elma suyudur. Elma ürünlerinin beyin işlevlerini, özellikle de bellekle ilgili olanlarını canlandırıcı ve arttırıcı gücü olduğu bulunmuştur.

Hayvansal gıdalar zeka faliyetlerini arttırır. Bilhassa proteinlerin zekaya etkisi 0-4 yaş arasındadır.Beyin ve sinir hücreleri bu arada gelişir.

Hafıza ve zeka için B vitamini çok büyük önem taşıyor. B vitamini öğrenme, hafıza gücü ve bilinçsel performansta artış sağlarken, beyni strese karşı korur ve zihinsel sağlığıda olumlu etkiler.

En iyi kaynağı kırmızı et olan demir yetersizliğinde, zihinsel işlevlerde zayıflama gelişir. İyotlu tuz tüketerek aldığımız iyot insanın zekasının beyin fonksiyonlarında çok gereklidir.

Hakkında ustun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Sosyal Medya

◄ Facebook
◄ Instagram
◄ Linkedin
◄ Twitter
◄ Youtube