Son Haberler
Anasayfa / arşiv / Hafta Sonu Kış Programı (26.03.2023)

Hafta Sonu Kış Programı (26.03.2023)

Hafta Sonu Kış Programı
Ders : Fotojurnalizm
Cinema Verite
Lumiere Kardeşlerin sinematik gerçekliği yakalamak adına ilk olarak 1895’te gerçekleştirdikleri teşebbüsten bu yana, film yapımcılarının zihnini izleyiciler için nasıl daha gerçekçi ve daha inanılır filmler yapabileceği problemi meşgul etmiştir. Bu doğrultuda onlarca yıllık deneyim, belgesel, yeni-gerçekçilik, yeni-dalga, özgür sinema gibi çeşitli film türlerinin yükselişini sağlamıştır. Düşük ağırlıklı, taşınabilir 16 mm kamera ve kayıt cihazlarının gelişimiyle de cinema verite bu türler arasında yerini almıştır.
En basit tanımıyla, cinema verite elde taşınabilir bir kameranın vasıtasıyla senkronize ses de kaydederek gerçekleştirilen film çekme metodudur. Bu tanım eksiktir; cinema verite bununla beraber, film yapma felsefesinde teknolojinin de yerini vurgular. Kayıt cihazıarının ötesinde, cinema verite, film yapımcısının dünyaya bakış açısını da gösterdiği yerdir (Mamber, 1974, s.l).
İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra 16 mm film kameraları gelişti, portatif hale geldi ve buna ek olarak gelişen senkronize ses kayıt cihazıarı ile birlikte belgesel film yapımcıları yeni bir tür film yapma yoluna koyuldular. Bu yeni tür Fransa’da cinema verite, Amerika Birleşik Devletleri’nde direct cinema, Kanada’da candid eye ve İngiltere’de free cinema olarak adlandırıldı.
Üstün potansiyelli/zekalı/yetenekli çocuğunuzun
güçlü olduğu yanları beslemek için ebeveynleri olarak neler yapabilirsiniz? Eğitim programlarımız ve ders içeriklerimizi keşfetmek, detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hakkında ustun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*