Son Haberler
Anasayfa / Haberler / Nobelli Matematikçi Nash, Üstün Zekalı Çocuklarla

Nobelli Matematikçi Nash, Üstün Zekalı Çocuklarla

Nobelli matematikçi Nash üstün zekâlı çocuklarla ” Bugün senin Nobel Ödüllü dâhi matematikçi John Nash ‘ le tanışma günün ” deseler inanmazdım . Oysa çok değil birkaç saat sonra kendimi birçok çocukla birlikte yanında oturup fotoğraf çektirirken buldum . Bu önceden planlanmış farklı bir röportaja giden gazetecinin başına talih kuşu konması hali

 

Ceyda ERENOĞLU cerenoglu@htgazete.com.tr

BÎLGÎ Üniversitesi Santral Kampusu ‘ na gidiş amacım önceden planlanmış bir röportajı gerçekleştirmek ve üstün zekâlı çocukların bu kampusta gerek yaz okulu , gerekse yıl boyunca hafta sonları devam eden derslerle yeteneklerinin nasıl ortaya çıkarıldığına tanıklık etmekti .

Bu konuda yaşanan zorlukları uzmanlarından dinleyecek ve yitip giden değerlerimiz ziyan olmasın diye bu güzel girişimi tanıtacaktım .

Belki de haberimin başlığı , ” Keşfedemediğimiz John Nash ‘ ler ! ” olurdu . Çünkü üstün zekâlı çocukların çok büyük bölümünün okulu bıraktıklarını ve sisteme uyum sağlayamadıkları için damgalandıklarını biliyordum .

Açıkçası ” Fotoğraf çekiminde bu çocukların arasında John Nash de olacak ve beraber fotoğraf çektireceksin ” deseler herhalde gülerdim . ÜSTZEM‘deki küçük çocuklarla ve benimle karşılaşması aynı zamana denk geldi .

Çocukların , kim olduğunu duyduklarında heyecanla tanışmak ve fotoğraf çektirmek için yanına gitmek istedikleri Nash ‘ in bu isteği kabul edip etmeyeceği bilinmediğinden , çocuklar kendilerine yapılan ” Sessiz olun ” ve ” Karmaşa yaratmayın ! ” uyarısını büyük bir titizlikle uyguladı .

Doğrusu ben de . . .

Sonra Nash kapıda göründü ve küçüklerin fotoğraf isteklerini reddetmedi . Fazla konuşkan olmayan , göz temasından kaçınan ve sesini duymakta zorlandığımız Nash , çocukların yaz okulunda kendisinin de çok sevdiği ve bu alanda dünyanın en iyi oyuncularından olduğu ” Go ” oyununu öğrendiklerini duyunca çok mutlu olup ” Bu oyunun Türkiye ‘ de tanınıp öğretildiğini bilmiyordum . Umarım sadece küçükler değil büyükler de ilgi gösterir ” dedi .

” Üstün zekâlı çocukların ” Akıl Oyunları ‘ nın esin kaynağı Nobel Ekonomi ödülü ‘ nün yanında matematik alanında sayısız ödülün de sahibi olan John Nash ‘ in , dünyada geniş kitlelerce tanınması , ünlü aktör Russell Crowe ‘ un canlandırdığı ve Türkçeye Akıl Oyunları olarak çevrilen filmi , ” Beautiful Mind ” ile olmuştu .

John Nash ‘ in çalkantılarla dolu yaşamı ve parlak başarılarının konu edildiği film , gösterildiği yıl 4 dalda Oscar kazanmıştı . Üstün zekâlı John Nash ‘ in , Bilgi Üniversitesi Santral Kampusu ‘ na yaptığı ziyaret sırasında , üstün zekâlı çocukların yaz okulu eğitimi gördüğü , Üstün Zekâlılar Eğitim Merkezi (ÜSTZEM) ile Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı soracak olursanız , şimdilik birkaçının haberdeki fotoğrafıyla yetinmenizi rica edeceğim . Kaç kişi gittiği bir röportajda beklemediği bir anda karşısında John Nash ‘ i bulmuş ve başka bir şey düşünmeye vakti kalmış .

Hakkında ustun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*