Son Haberler
Anasayfa / Makaleler / Okul Olgunluğu

Okul Olgunluğu

Okula başlama, çocuğun yaşamındaki dönüm noktalarından biridir. Okula uyumun kolay ve sancısız olması, çocuğun gelecekte başarılı ve mutlu olması için son derece önemlidir.

Çocuk zihinsel, fiziksel ve sosyal yönden okula başlamaya hazır olabilir. Okulun ilk günlerinde ağlama, okula gitmek istememe, anneden ayrılamama gibi davranışların görülmesi normaldir. Çünkü çocuk o güne kadar güvenli, tanıdık bir ortamdadır. Her sıkıntılı anında annesini, babasını yanında bulur. Kendisinden nelerin beklendiğini bir ortamdan hiç bilmediği bir ortama girmiştir. Başarılı olacak mıdır? Öğretmeni tarafından sevilip, beğenilecek midir? Arkadaşları ile anlaşabilecek midir? Okul onu koruyup kollayacak kadar güvenli bir ortam mıdır? Buna benzer sorularla meşgul olmaktadır. Bu tür kaygılardan dolayı çocuk ilk günlerde okula gitmek istemeyebilir. Genellikle bu problem 15-20 gün içerisinde yavaş yavaş çözülür.

Çocuğunuzun okula uyumunu ve başarısını artırmak için şunları yapabilirsiniz:

Okul açılmadan önce çocuğunuza okulu ve öğretmeni tanıtınız.

Okul ve öğretmen ile ilgi olmayan, abartılı şeyler anlatmayınız.

Çocuğunuzu disipline temek için okulu ve öğretmeni caydırıcı unsur olarak kullanmayınız. ?Böyle yaparsan öğretmen seni sevmez.? ?Seni okula almazlar? gibi cümlelerden kaçınınız. Bunlar çocuğunuzun okula karşı olumsuz tutum geliştirmesine neden olabilir.

Okul alışverişine çocuğunuzla birlikte çıkınız. Satın aldığınız araç gereçlerle ilgili mülkiyet duygusu geliştirmelerine yardımcı olunuz.

Okulun ilk günü, çocuğunuzla birlikte okula gidiniz. Kendini güvende hissetmesi için bir süre orada kalmanız iyi olacaktır.

Okula başlamak çocuğunuz ve sizin için yeni bir düzen demektir.Sabahları okula gitmeden önce birlikte kahvaltı yapınız. Çocuğunuzu okula güler yüzle uğurlayınız. Son dakika uyarılarından kaçınınız. Bu çocuğunuzun tedirgin olmasına yol açar. Çocuğun evden çıkarken olumlu duygular içinde olmasına dikkat ediniz.

Düzenli uyku uyumasını sağlayınız. Ödevlerini yetiştiremediği için ya da bir televizyon programını izlemek istediğinde uykusundan fedakarlık etmesine müsaade etmeyiniz.

Okul idaresi ve öğretmeniyle yapıcı bir diyalog içinde olunuz.Öğretmeniyle ilgili bir otorite karmaşası oluşturmamak için çocuğunuzun yanında öğretmenini eleştirmeyiniz.

Sonuç olarak; okula başlayan çocuğun hala oyun çocuğu olduğu unutulmamalıdır. Ders çalışma gibi oyun oynamaya da zaman ayırmasına fırsatlar verilmelidir. Okul çocuğun tüm  yaşamını kaplamamalıdır.

Ünlü bir düşünür ?Çocuğun oyundan alı konması ve öğretim yükü altında ezilmesi onun zekasını köreltir?? der. Çocuğu planlı yaşamaya özendirmeli ve başarısının artması için ona destek olmalıyız.

Atiye KOÇ
Rehberlik ve Psikolojik Danışman

Hakkında ustun