Son Haberler
Anasayfa / Blog / Okul Öncesi / Ebeveynlerin Sıkça Sorduğu Sorular

Okul Öncesi / Ebeveynlerin Sıkça Sorduğu Sorular

Okul Öncesi

Çocuklar, örneğin, okur yazarlık ve matematikte gelişmiş akademik beceriler gösterebilir, ancak anlatabilecekleri hikayeleri yazmak için iyi motor becerilere veya sorunlarını öfke nöbeti geçirmeden çözebilecek sosyal becerilere sahip olmayabilirler. Ebeveynler yetenekli oldukları alanlarda büyümeyi teşvik etmeli ve gelişmesi gereken alanlarda destek olmalıdırlar.

Çocuklarınızın yeteneklerini beslemek için, hem okulda hem okul dışında, yaratıcı ve eleştirel düşüncelerini geliştirecekleri ve ileri seviyede akademik işler yapacakları çevreler ve topluluklar arayın.

Anaokul seviyesindeki çocuğunuz hırslı bir okuyucuysa ancak okulda öğretmen “haftanın harfine” odaklanıyorsa, evde okuduğu kitap türlerini çocuğunuzun öğretmeniyle paylaşın. Zorluklara göre kitapların düzenlendiği ve çocukların ustalık düzeyinde çalışmaya teşvik edildiği bir anaokulu ortamı arayın.

Çocuğunuz matematiksel olarak ilerideyse ve akranlarının ötesinde hesaplamalar yapabiliyorsa, öğretmeniyle, çocuğunuzun sınıfta daha karmaşık ve uygulanmış matematik problemlerini çözebileceği yollarla ilgili konuşun (ör. Bir mimarın binanın sunumunu ölçeklendirmek için çizim).

Akademik çevrenin ötesinde, küçük çocukların kendilerini ifade etme, farklı bir grup öğrenciyle etkileşime girme ve öğrenmelerinin bir parçası olarak oyun yoluyla sosyal beceriler geliştirme fırsatlarına da ihtiyaçları vardır. Akranlarından daha ileri seviyede okuma ya da yazma becerileri olması, aynı yaş grubundaki çocuklarla benzer ilgi alanlarını paylaşmadıkları anlamına gelmez.

Bir Takım İpuçları

»Etiketlere odaklanmamaya çalışın.

»Kendinize “Çocuğumun büyümesine nasıl yardım edebilirim?” diye sorun. Çocuklarınızın öğretmenlerine ise “Çocuğumu nasıl (ve hangi alanlarda) zorluyorsunuz?” diye sorun.

»Çocuğunuzun ilgi alanlarına müsamaha gösterin ve ona yeni ilgi alanları sunun.

»Diğer ebevyenlerin sizi, çocuğunuzun gelişmini ve büyümesini destekleyeceği ebeveyn grupları ya da internet desteği bulun.

»Çocuğun ne ürettiğine ya da yaptığına odaklanmak yerine öğrenme sürecini ve yeni mücadelelerde gösterileren çabayı övün.

Ebeveynlerin Sıkça Sorduğu Sorular

Küçük çocuğumun üstün potansiyelli olduğunu nasıl anlarım?

“Üstün potansiyelli” terimi birden fazla anlam içerir: Bazı uzmanlar üstün potansiyeli ileri bilişsel yetenek olarak görür; bazıları bu kavramı birkaç alanda ya da “zeka türünde” yetenek olacak şekilde genişletir; diğerleri üstün potansiyeli yalnızca sosyal bir yapı olarak görür.

Üstün potansiyel tanımları, eyaletlere ve okul bölgelerine göre değişir; bir bölgede “üstün potansiyelli” olarak etiketlenmiş bir çocuk, başka bir bölgedeki ölçütleri karşılayamayabilir. Çocuğunuzun üstün potansiyelli olup olmadığını belirlemeye çalışmak yerine, uzmanlar, çocuğunuzun gelişmiş yeteneklerini bilmenizi ve bunların öğrenme ihtiyaçları ile nasıl buluşacağına odaklanmanızı öneriyor.

Ebeveynler, zekanın sabit olduğu sonucuna varıp çocuklarına üstün potansiyel etiketini “armağan etmemeye” dikkat etmelidir. Ebeveynler çocuğun ne ürettiğine ya da yaptığına odaklanmak yerine öğrenme sürecini -yeni mücadeleler için olan çabayı ve yeni ve bilinmez olanı keşfi- övmelidir.

Çocuğumun öğrenme ihtiyaçları nasıl değerlendirilmelidir?

Çocuğunuzun ilk öğretmeni olarak, çocuğunuzun ilgi alanları, güçlü yönleri, yetenekleri ve zorlukları hakkında değerli bilgileriniz vardır. Açık, dürüst olun ve çocuğunuz hakkında bildiklerinizi öğretmeniyle paylaşın:

• Çocuğunuzun yazılarından veya çizimlerinden örnekler verin.

• Çocuğunuzun eve sorunlara çözüm bulduğu durumları paylaşın.

• Sosyal ve duygusal alanlarda olabilecek özel ihtiyaçlara karşı tetikte olun.

Bir öğrenme ya da davranış probleminden şüphelenirseniz ya da çocuğunuzun yapabileceğini bildiğiniz ile okulda ürettiği arasında bir uyumsuzluk olduğundan kuşkulanıyorsanız, okul bölgesinden çocuğunuzu değerlendirmesini isteyin.

Çocuğumun güçlü olduğu yanları beslemek için ne yapmalıyım?

En önemlisi çocuğunuzu dinleyin ve gözlemleyin. Güçlü yanlarını ayrıca şöyle besleyebilirsiniz:

• Konuşmalayarda ilgisini çeken konular ve ilgi alanları ile ilgili notlar alarak.

• Sorun çözme, ilgi alanlarını keşfetme ve arkadaşlarınızla, ailenizle olumlu ilişkiler geliştirmede iyi bir rol model olarak.

• Çocuğunuzu sanatlar tanıştırıp fikirlerini ifade etmek için birkaç yol sunarak.

• İlgi alanlarında dolaşmalarına, sorularına cevap bulmalarına ve yeni becerilerinin gelişmesi için fırsatlar sağlanmasına yardımcı olarak

• Kütüphaneler, topluluk merkezleri, okul sonrası programlar, müzeler, ekoloji ve doğa merkezleri, sanat ve dans stüdyoları, yerel işletmeler ve kültürel festivaller / gruplar da dahil olmak üzere topluluk kaynaklarını keşfederek.

Küçük bir çocuğa ne kadar fazla şey sunulursa, farklı alanlarda o kadar fazla yetenek geliştirebilir.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN

Gadzikowski, A. (2013). Challenging exceptionally bright children in early childhood classrooms. St. Paul, MN: Redleaf Press.

Hertzog, N. B. (2008). Ready for preschool. Waco,TX: Prufrock Press.

National Association of Gifted Children. (n.d.) Young bright children. [web]. www.nagc.org/resources- publications/resources-parents /young-bright-children

Smutny, J. F., Walker, S. Y., & Honeck, E. I. (2015). Teaching gifted children in today’s preschool and primary classrooms: Identifying, nurturing, and challenging children ages4-9. Golden Valley, MN: Free Spirit.

 

 

 

Hakkında ustun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*