Son Haberler
Anasayfa / Blog / Onlara Değer Verin

Onlara Değer Verin

Üstün potansiyelli çocuklarımız farklı. Eğer iki kere farklılarsa muhtemelen yanlış da anlaşılıyorlar. Onlara değer verdiğinizi bildiklerinden emin olun. Onlarla gurur duyduğunuzu söyleyin. Başarılarını paylaşın.

Diğerlerini ne düşündüğünü unutun – çocuklarınızın onları liderleri olmanıza ihtiyaçları var. Özel olduklarını duymaya ve sahip oldukları yetenek ve becerilerin bir şeyler ifade etmelerine ihtiyaçları var.

Çocukların video oyunları sevmelerinin bir sebebi de yaptıklarıyla alakalı anında geri bildirim alabiliyor olmaları. Bir başka video oyundan daha cazip olduğunuzdan emin olun. Çocuklarımızın onları sevdiğimizi bilmelerine de ihtiyaçları var.

‘’Çok iyi iş çıkardın.’’ ‘’Bunu çok sevdim.’’ ‘’Ne kadar güzel bir resim.’’ ‘’Çok hoş bir LEGO evi.’’

Söylediğiniz cümle anlamlı ve kesin ifadeler içermeli. Kullandıkları ve geliştirdikleri yetenekleri fark edin, bu sıkı çalışmanın başarılarına nasıl yardımcı olduğunu paylaşın.

‘’Başlarda Blueprinte çok dikkatini vermiş ve odaklanmıştın, şimdi bu sıkı çalışmanın karşılığını aldığını görebiliyorum.

 Stark malikhanesi maketine eklediğin köpekbalığı akvaryumu muhteşem olmuş. Köpekbalığının yüzüyor gibi görünüyor olmasına bayıldım.

Cristy için inşa ettiğin atlı karıncaya motor takılıp çalışınca görmek için sabırsızlanıyorum.’’

Bu tarz bir konuşma biraz daha uzatılabilir, detaylandırılabilir, ancak oldukça motive edici ve vurgulanan sıkı çalışmak, bitirilen ürünü takdir ediyor, ve bu yeteneği ve beceriyi gelecekte geliştirilecek projeler için teşvik ediyor.

Üstün potansiyelli ve iki kere farklı çocukların ebeveyni olmak kolay değil, ve eğer çocuğunuzun motivasyonu düşükse tam anlamıyla zor.  Ancak bu motivasyon eksikliği üzerine çalışırken çocuğunuzu geliştirmeyi unutmazsanız, onun ilgi alanlarını önemserseniz, sadece  çocuğunuzun mevcut görevi veya aktiviteyi motive etmesini sağlamayacak, kendinizi de yaşam boyu motive etmiş olacaksınız.

Hakkında ustun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*