Son Haberler
Anasayfa / Haberler / Özel Yetenekli Öğrenciler, Yaşlarına Göre Kendilerinden Beklenenin Üzerinde Performans Gösterirler

Özel Yetenekli Öğrenciler, Yaşlarına Göre Kendilerinden Beklenenin Üzerinde Performans Gösterirler

Öğretmenler her çocuğun ihtiyacını karşılamaya çalışıyor, bu durumda normal sınıflar özel yetenekli öğrenciler için yeterlidir.
Özel yetenekli öğrenciler, yaşlarına göre kendilerinden beklenenin üzerinde performans gösterebilen bireylerdir. Bu performans akademik, sanatsal, sportif ya da duyuşsal alanlarda olabilir. Bu nedenle yeni şeyler öğrenmeleri, merak duygularını geliştirmeleri ve öğrenmeye karşı var olan iç motivasyonlarını kaybetmemeleri için eğitim öğretim ortamlarında düzenlemeler yapılması zaruridir. Bu düzenlemelerin kilit noktası zenginleştirme, esnek gruplama ve hızlandırma gibi farklılaştırma stratejilerinin eğitim ortamlarına dâhil edilmesidir. Öğretmenlerin bu düzenlemeleri yapabilmeleri için konu hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmaları gerekir. Bu bağlamda standart bir sınıfta devam eden eğitim öğretim faaliyetleri, o alanda potansiyeli olan özel yetenekli birey için yeterli değildir ve eğitimlerinin ihtiyaçlarına göre düzenlenmesi gerekmektedir.

Hakkında ustun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*