Son Haberler
Anasayfa / arşiv / Üstün Zekalı Çocukların Ortak Özellikleri Ve Nitelikleri

Üstün Zekalı Çocukların Ortak Özellikleri Ve Nitelikleri

Üstün Zekalı Çocukların Ortak Özellikleri ve Nitelikleri

Üstün Zekalı gençlerin farklı bilişsel ve sosyal özellikleri vardır.

 

Üstün Zekalı çocukları akranlarından ayıran özellikler ve nitelikler nelerdir? Bu benzersiz bilişsel, sosyal, duygusal ve dilsel özelliklerin belirlenmesi ille de zor değildir. Aslında, eğitilmiş gözün üstün Zekalı bir çocuğu bulması oldukça kolaydır. Ebeveynlerin o kadar eğitilmemiş bir gözü bile olsa, bir çocuğun diğer çocuklar gibi olmadığını fark etmek kolaydır. Yine de, ebeveynler genellikle bu farklılıkların ne anlama geldiğini sorgularlar.

Çocuğunun akıllı olduğunu biliyorlar, ama aslında üstün Zekalı biri olabilir mi?

Üstün Zekalı çocuklarda bulunan ortak özelliklerin bu kontrol listesini gözden geçirmek, bir çocuğun üstün olup olmadığını belirlemek için ebeveynlerin kullanabileceği hızlı bir ilk adımdır. Bir çocuk bu özelliklerden birçoğuna sahipse, çocuğunuzun yetenekli olup olmadığını belirlemek için test yapılmasına ilişkin öğretmenine veya okul yöneticinize danışmalısınız. Bu tür testler küçük çocuklarda olduğu kadar güvenilir olmayabilir, bu nedenle yeni yürümeye başlayan çocuklar kadar küçük çocuk sahibi olan ebeveynler, üstün Zekalı çocuklarda bulunan ortak özelliklerin listesini gözden geçirebilirler.

Üstün Zekalılığı Belirten Bilişsel Özellikler

Çocuğunuz çok gözlemci, son derece meraklı mı veya yoğun çıkarlara sahip olma eğilimi var mı? Öyleyse, üstün Zekalı olabilir. Çocuğunuzun diğer çocukların hatta yetişkinlerin göz ardı edeceği şeyleri görüp göremeyeceğini düşünün. Bu, gözlemci olmanın bir işaretidir. Çocuğunuz size sürekli olarak,  neden belli bir yemeği yemesi gerektiğinden dünyada neden savaş diye bir şey olduğuna kadar her şey hakkında soru yağmuruna tutarak sizi rahatsız ediyorsa, bu çocuk üstün Zekalı olabilir.

 

Çocuğunuzun çıkarları hakkında ne kadar tutkulu olduğunu düşünün. Yeni bir hobi edindiğinde buna saatler harcayabilir mi? Düşünüyor ya da başka hiçbir şeyden konuşamıyor gibi görünüyor mu? Bu yoğun ilgiyi gösterir. Üstün Zekalı çocukları ön plana çıkaran diğer bilişsel özellikler, mükemmel bir hafızaya, uzun dikkat süresine, mükemmel akıl yürütme becerilerine ve soyutlamanın, kavramsallaştırmanın ve sentezin iyi geliştirilmiş güçlerine sahip olmayı içerir. Çocuğunuz aynı zamanda fikirler, cisimler veya gerçekler arasındaki ilişkileri hızlı ve kolay bir şekilde görebilir ve akıcı ve esnek düşünceye sahip olabilir.

Üstün Zekalı çocukların düşüncesi özenli ve orijinal olma eğilimindedir ve bu çocuklar mükemmel problem çözme becerilerine sahiptir. Kavramları akranlarının gereksinim duyduğu zamandan daha çabuk ve daha az uygulama ve tekrarlama ile öğrenirler. Ve çocuğunuzun zaman zaman hapı yutmasına sebep olacak kadar olağandışı ya da canlı bir hayal gücüne sahipse, bunu başka bir üstün potansiyel belirtisi olarak düşünün.

 

Sosyal ve Duygusal Özellikler

Üstün Zekalı çocuklar akranlarından felsefi ve sosyal konulara olan ilgileriyle ayrılırlar. Aynı zamanda hem duygusal hem fiziksel anlamda oldukça hassaslardır. Diğer çocukların kafalarına takmadıkları şeylere ağlayabilirler, kıyafetlerindeki bir etiketten şikayet edebilirler ya da çoraplarının dikişi onları çok rahatsız edebilir.

Buna ek olarak, üstün Zekalı çocuklar adalet ve haksızlık konularında derin endişe taşırlar. Mükemmelliyetçi, enerjik olmaya yatkınlardır ve alışılmadık olmadığında oldukça gelişmiş bir mizah anlayışları vardır. Doğaları gereği motivasyonları yüksektir, başkalarının onayını almaktansa, kendilerine amaçlar belirlerler ve kendilerini zorlarlar. Ebeveynler, öğretmenler ve diğer yetişkinlerle iyi geçinseler de bazen sadece meraktan ya da bir adaletsizlik olduğunu düşündükleri için otoriteyi sorgularlar.

 

Dil Özellikleri 

Üstün Zekalı çocukların dil yetenekleri de onları diğerlerinden ayırır. Kelime hazneleri geniştir ve okumaya akranlarından daha erken başlayabilirler. Okumaya normal bir yaşta başlasalar bile, hızlı ve geniş bir skalada okumaya yatkındırlar.

Aynı zamanda

“…olursa ne olur”

tarzında sorular sormayı çok severler.

 

Üstün Zekalı Çocukların Ek Özellikleri

 Üstün Zekalı çocuk yeni şeyler öğrenmekten keyif alır. Entelektüel aktivitelerden hoşlanır ve entelektüel oyunbazlık gösterir. Daha büyük çocuklar için olan kitap ve dergileri tercih ederler ve kuşkucu, eleştirel ve değerlendiren bir tavırları vardır. Üstün Zekalı çocuk eşzamanlı olmayan bir gelişim göstermeye yatkındır; yani zihinsel anlamda çok dirayetli olup duygusal durumlarda kendi yaşlarındaki, hatta kendilerinden küçük yaşlardaki çocuklar gibi tepki verebilir.

Hakkında ustun

Bir yorum

  1. Merhaba benim oğlum 10 haziranda 5 yaşında olacak 3 buçuk yaşından beri okuyor ve yazıyor. Kendi kendine ing saymayı ing kelimelerin yazılışlarını ve okunuşnalarını biliyor. Sayılarla çok ilgili toplama çıkarma yapmayıda öğtendi kendi kendine. Yabancı dillere çok ilgisi var özellikle sayılarla ilgili bu dillerde. Sürekli bunlarla ilgili oyuncak eğilimi var. Kitap okumayı almayı çok seviyor. Bunları görenlerinde okulununda tavsiyesi ile RAM da asis testi yapıldı. Normal olduğu söylendi. Bende aslında nasıl eğitim verebilirim diye girmiştim çünkü anlamadığımız nasıl yönlendireceğimizi bilmediğimiz için gitmiştim. Okula gitmek istemiyor çok sıkıcı olduğunu söylüyor. Ben şimdi ne yapacağım inanın bilmiyorum. Siz bana tavsiyede bulunabilirmisiniz diye şansımı denemek istedim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*